X
تبلیغات
رایتل

بادرود-پایتخت تاریخی فلات مرکزی

بادرود- چهارمین مهد گردشگری مذهبی ایران

نگاهی به چهل هشتم امسال

چهل هشتم در بادرود  

 

مراسم تاریخی وسنتی چهل هشتم امسال هم با شور ووصف باور نکردنی در جوار بارگاه مقدس امامزاده آقاعلی عباس (ع) وشاهزاده محمدبادرود برگزار گردید .

این مراسم که از صدها سال قبل در سالروز رحلت پیامبر اسلام وشهادت امام حسن مجتبی در روز 28 سفر برگزار می گردد به علت گذشت 48 روز از عاشورا در این منطقه به چهل هشتم معروف است .

صدها هزار زائر عاشق آقاعلی عباس از اقصی نقاط کشورمان برای تجدید بیعت با غریب کویر بادرود حضرت آقاعلی عباس در این روز روانه این امامزاده میشوند تا روزی تاریخی وپرشکوه را به جلوه بگذارند . امسال هم طبق پیش بینی انجام شده باتوجه به چندین روز تعطیلی فوج کثیری از عزاداران به این بارگاه آمده بودند که ضمن سپاس از خدمات انجام گرفته قصدداریم مشکلات فرارو راهم واگویه سازیم تا بلکه جهت رفع معضلات چاره ای اندیشیده شود گرچه امسال به یمن استقلال اداره اوقاف بخش بادرود وبرخورداری از مدیریتی مستقل شاهد اقداماتی ارزنده بودیم ولی ذکر حواشی مراسم خالی از لطف نیست .

-باسعی جمعی از همشهریان برنامه از شب شهادت تا عصر بطور مستقیم بارها از شبکه سوم سیما پخش می شد که جای تشکر از همه دست اندرکاران راداراست .

-درحین پخش بعلت حساسیتهای منطقه ای زیر نویس مراسم چندین بار تعغییر یافت که گاهی بنام کاشان،بادرود کاشان، بادرود، بادرود نطنز و... تعغییر نام یافت .

-شبکه اصفهان هم که غرورشان اجازه نمی دهد به غیر از اصفهان جائی دیگر در استان مطرح باشد با پخش مستقیم گوشه هائی از مراسم از شبکه 5 تنها بنام امامزاده آقاعلی عباس اکتفا نمود واز ذکر نام بادرود خودداری کرد.

-عدم حضور هیئت های مذهبی که بالغ بر 60 هیئت بودند ودر قالب دسته های زنجیر زنی از شهرهای مختلف آمده بودند به داخل صحن یکی از عیوب بزرگ برنامه ریزان بود .چرا که از بین بردن سنتهای کهن این سرزمین کاری پسندیده نیست ونباید از مراسم سنتی عزاداری جلوگیری کرد.

-گسترش بازارآستانه در دور تادور میدان ورودی وپارکینگ امری کاملأ ناپسند بود که بیشتر وقت زائران بجای عزاداری در بازار وتجارت آستانه صرف میشد.

-حضور کارگران شهرداری بادرود برای کمک به امر نظافت محیط صحن بسیار امری پسندیده وبجا بود.

-اجباری نمودن ورود خواهران با چادر به داخل صحن مورد اعتراض عده ای ازخانمهای زائر قرار گرفته بود .

-نظافت آستانه وصحن اطراف امسال کاملأ مشهود بود.

-گرچه نمی توان زحمات نیروی انتظامی وراهنمائی ورانندگی را نادیده گرفت ولی بی نظمی در پارکینگ آستانه مردم رادر حین خروج ساعتها سرگردان نموده بود .

-خاکی بودن پارکینگ ووجود گردوغبار شدید ناشی از تردد وسائل بسیار آزار دهنده بود.

-اجاره دادن برخی از زائرسراها به همشهریان یکی از عمده ترین معضل آستانه در عدم  خدمات رسانی به زائرنی بود که از جاهای دور تشریف آورده بودند وبه علت نبود اطاق مجبور به ترک زیارت شدند .

 

[ پنج‌شنبه 8 اسفند‌ماه سال 1387 ] [ 12:38 ق.ظ ] [ بادرودی ] [ 4 نظر | چاپ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه