X
تبلیغات
رایتل

بادرود-پایتخت تاریخی فلات مرکزی

بادرود- چهارمین مهد گردشگری مذهبی ایران

نگاهی به آداب شب چله در بادرود


http://badroodi.persiangig.com/3%DA%A9%D8%B1%D8%B3%DB%8C.JPG


به گزارش ایرنا، از آیین های این سرزمین در بلند ترین شب سال، دیدار تمامی اعضای خانواده از بزرگ فامیل است و این دیدار به گونه ای است که پس از صرف شام تمام بستگان دسته دسته به خانه پیرترین مرد یا زن فامیل می روند و در حالی که پدر یا مادر بزرگ بر بالاترین جای کرسی تکیه زده و به ترتیب سن بقیه افراد دور تادور کرسی حلقه می زنند.

از آیین های شب یلدا در بادرود می توان به نوع غذاها و تنقلات این شب که در اصطلاح محلی ' شو چره' می گویند اشاره کرد، پخت کردن و تناول هفت میوه که در زیر خاک بعمل آمده باشد مثل شلغم، چغندر، ترب سیاه، پیاز، هویج و سیب زمینی در خانواده ها معمول است و عقیده بر این دارند که همانگونه که این میوه ها و محصولات در زیر خاک سرد مقاوم هستند پس خوردن آنها استحکام بین فامیل و بستگان را بیشتر می کند.

وجود هندوانه و انار بر سر سفره شب یلدای بادرودی ها از ضروریات است، انار که محصول شاخص بادرود نیز محسب می شود بصورت خاصی تزئین شده و به عنوان سرآمد میوه های شب یلدا بر مرکز کرسی قرار می گیرد.

بادرودی ها به سرخ گونه ی رنگ انار و هندوانه اعتقاد عجیبی دارند و بر این رسم پایبندند که رنگ سرخ گرمی کانون خانواده را در پی دارد.

در بادرود رسم است که در شب یلدا که بزرگترین شب سال است، تمام بستگان بایستی در زیر کرسی به دور پدر بزرگ جمع شده و تا دیر وقت به قصه های پیرترین عضو خانواده گوش فرا دهند.

خانم خانه در تنور (محل پخت نان) به پخت آش های مخصوص و محلی در دیزی های گلی می پردازد که این غذای مخصوص در صبح روز اول دی در مجمع مسی (سینی بزرگ) قرار گرفته برروی کرسی گذاشته می شود و افراد خانواده به خوردن آن مشغول می شوند.

همچنین،‌ بطور معمول در شب یلدا پخت نوعی آش ارزن، جو و یا نوعی آش با ماش و کدوی محلی نیز رایج است.

خوردن انجیر خشک، برگ زردآلو ، پسته و بادام وگردو و انواع تخمه نیز جزو تناولات شب یلدا در بادرود است.

در این شب همکاری اعضای خانواده برای پخت غذای مخصوص این دیار بنام 'قلییه' (قورمه) که با گوشت بره تهیه و در ظروف مخصوص سفالی نگهداری می شود، از رسوم قابل تامل است.

در برخی از خانواده ها مردان خانه به خواندن دوبیتی های محلی همراه با نوای دل انگیز نی و یا ساز محلی نیز می پردازند.

شهر بادرود در استان اصفهان حدود 20 هزار نفر جمعیت دارد.

گزارش از: ذبیح الله صولتیان  

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران[ پنج‌شنبه 28 آذر‌ماه سال 1392 ] [ 01:25 ب.ظ ] [ بادرودی ] [ 2 نظر | چاپ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه