X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

بادرود-پایتخت تاریخی فلات مرکزی

بادرود- چهارمین مهد گردشگری مذهبی ایران

آیا می دانید سرهنگ آباد کجاست؟؟


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201806.jpg 

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201915.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201831.jpg

روستای سرهنگ آباد در بخش زواره شهرستان اردستان واقع شده. برای رفتن به این روستا مسیر 50 کیلومتری بادرود به سمت اردستان را طی کرده وپس از 15 کیلومتر به سمت کویر به شهر تاریخی زواره رسیدیم سپس از زواره جاده ای که به سمت انارک می رفت را در پیش گرفتیم . 15 کیلومتر از مسیر را که طی کردیم تابلو چند روستا منجمله سرهنگ آباد به چشممان خورد وراه فرعی که تازه آسفالت سرد شده بود را به سمت راست جاده طی کرده تا پس از 15 کیلومتر طی طریق به روستای رویای سرهنگ آباد رسیدیم.

 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201826.jpg

تالار آئینه خانه

 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201914.jpg

گذر آب روان در کنار کاخ

 کوشک سرهنگ آباد توسط سهام السلطنه عرب عامری که گویند رئیس راه یزد تا کاشان بوده  در حدود سال 1299 قمری مصادف با دوره ناصرالدین شاه قاجار برای پذیرایی از شاهزاده‌های قاجاری ساخته شده است.

این کاخ که شباهت زیادی به چهل ستون اصفهان و باغ عفیف آباد شیراز دارد، مجموعه کاملی از یک بنای شاهانه است و برای شکارگاه نیز به دلیل کوهستانی بودن منطقه استفاده می‌شده است.

عمارت چهل ستون سرهنگ آباد، زیباترین کاخ تاریخی کویر باقی مانده از دوران قاجار است و هدف از ساخت آن که مشتمل بر یک کوشک و شکارگاه است، بیشتر جنبه تفرجگاهی بوده است


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201902.jpg

سر در ورودی به کاخ

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201839.jpg


 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201836.jpg

نقاشیهای سردب ورودی

 

این کاخ دارای سقف‌های چوبی و تزئینات سنگی شبیه به آنچه در عالی‌قاپو و چهل‌ستون مشاهده می‌شود، است و به‌رغم این که به‌عنوان کوشک و شکارگاه به فرمان سهام‌السلطنه بنا شده، ولی هیچگاه مورد استفاده او قرار نگرفت.

گچبری‌های این کاخ در نوع خود بی‌نظیر است. آیینه‌کاری‌های مجموعه و نقاشی‌های موجود و نقش چوب‌ها از منبت و معرق تا تراش سنگ‌های کاخ به صورت عالی در بنا استفاده شده است. همچنین این کاخ دارای 20ستون سنگی است و 3 ایوان جنوبی، شرقی و غربی این بنای با شکوه با نمای سنگی زیبا به ترتیب مشرف به رودخانه و چمنزار و کوهستان است

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201828.jpg

حوض با سنگ مرمر که آب را به آسیاب وگرمابه سوق میداد


 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201896.jpg

ستونهائی که دقیقأ شبیه چهل ستون اصفهان است

سقف‌ها با استفاده از تیرک‌های چوبی که دارای روکش فلزی هستند پوشانده شده و حجاری‌های بسیار ماندگاری نیز روی سنگ‌های مرمر این مجموعه به یادگار مانده است.

شاه‌نشین مجموعه تاریخی سرهنگ‌آباد در 3 طبقه احداث شده و در ایوان جنوبی آن نیز یک استخر بزرگ با پوشش فلزی احداث شده است. تنها سقف کاخ و شاه‌نشین دارای پوشش فلزی است و دیگر بخش‌های عمارت از خشت ساخته شده که به‌دلیل همین پوشش فلزی نیز مجموعه کاخ نسبت به دیگر بخش‌ها سالم مانده است

 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201849.jpg

گرمابه کاخ

[ شنبه 30 آذر‌ماه سال 1392 ] [ 10:31 ق.ظ ] [ بادرودی ] [ 2 نظر | چاپ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه